– WAKACYJNE PODRÓŻE –

Wakacje tuż-tuż 01.06.20 r.

1. Przeglądanie przewodników, map i albumów o Polsce.

Dziecko wraz z R. przegląda przewodniki dla podróżnych, mapy i albumy o Polsce. R. zwraca uwagę na symbole znajdujące się na mapie (jeziora, szlaki, oznaczenia miast, terenów zielonych). Pro­si o przypomnienie znaczenia słów: przewodnik, szlak. Wyszukuje z dzieckiem najciekawsze miejsca w Polsce, które warto odwiedzić z rodzicami podczas wakacyjnych podróży.

2. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 73.

3. Tworzenie mapy skojarzeń do słowa wakacje.

Rodzic układa przed sobą duży karton. Prosi dziecko, aby w ciszy zastanowiło się, co dla niego znaczy słowo wakacje. R. wręcza dziecku małe karteczki i ołówek i prosi o narysowanie obrazka – skojarzenia ze słowem wakacje.

Przykłady skojarzeń: plecak, las, jagody, grzyby, kajak, Bałtyk, muszla, palma, maliny, ryby, plaża, Ta­try, ciupaga, wioska.

Dziecko pokazuje kartecz­kę i nazywa swój obrazek, dzieli słowo na sylaby (dodatkowo dzieci 6-letnie dzielą słowo na głoski), opowiada o swoim skojarzeniu, a następnie nakleja karteczkę na karton.

4. Rozmowa na temat planów wakacyjnych.

R. pyta dzieci: Gdzie można spędzić wakacje? Dziecko wypowiada się swobodnie.

5. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 74, 75.

5-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 66.

Skarb Bałtyku 02.06.20 r.

1. Zabawa Muszle.

Rodzic pokazuje dziecku muszle różnego kształtu i różnej wielko­ści. Prosi, aby uważnie przyjrzało się im. Dziecko przykłada muszle do ucha i nasłuchuje dobiegających z nich odgłosów. Następnie opisuje i porównuje wygląd wszystkich muszli.

2. Zabawa ruchowa Szum morskich fal.

Rodzic układa przed dzieckiem folię malarską. Chwytają ją za końce. Poruszając folią w różnym tem­pie, wywołują dźwięk przypominający szum morskich fal. Nasłuchują dobiegających dźwięków.

3. Opowiadanie historyjki obrazkowej.

Książka, s. 87.

Rodzic prosi dziecko, aby patrząc na małe obrazki w książce, opowiedziało historyjkę o zatopieniu komara w żywicy i powstaniu bursztynu.

4. Rozmowa na temat bursztynu. Poznawanie sposobów wykorzystania bursztynu.

Rodzic pyta dziecko: Gdzie w Polsce można znaleźć bursztyn? Pokazuje na mapie miejscowości, w których na plażach po sztormach można znaleźć bursztyn. Pyta: Co to jest bursztyn? Do czego wykorzystuje się bursztyn? Uzupełnia wypowiedź dziecka.

5. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 76.
5-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 67.

Miejsca letniego wypoczynku 03.06.20 r.

1. Zabawa Echo.

Dziecko powtarzają za rodzicem zdania z odpowiednim natężeniem głosu (cicho, umiarkowanym głosem, głośno).

Nadeszły wakacje.

Wędrujemy górskim szlakiem.

Kąpiemy się w morzu.

Pływamy kajakiem.

2. Ćwiczenie spostrzegawczości – Której pocztówki brakuje?

Rodzic układa przed dzieckiem cztery pocztówki przedstawiające różne miejsca letniego wypoczynku, np.: morze, góry, jezioro i las. Dziecko zapamiętuje ich ułożenie. Odwraca się w drugą stronę. Rodzic chowa jedną z pocztówek. Dziecko odgaduje, której pocztówki brakuje.

3. Zabawa tematyczna – Pakujemy walizki.

Dziecko planuje wyjazd na wakacje. Wciela się w role mamy. Pakuje do walizki potrzebne przedmioty (np. z kącika zabawek), przebiera się, np. zakłada okulary, kapelusz.

4. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 77, 78.

5-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 68.

Nadchodzi lato 04.06.20 r.

1. Zabawa obrazkami – Ubrania na letni wypoczynek.

Rodzic wspólnie z dzieckiem ogląda magazyny i gazetki reklamowe, np. ze sklepów sportowych z modą letnią.  Rodzic wymienia nazwy części garderoby. Dziecko wskazuje elementy stroju, o których mówi rodzic, i ustala ich przydatność w wybranym miejscu letniego wypoczynku, np.: w mieście, w lesie, na wsi. Następnie dziecko wycina poszczególne części garderoby i nakleja je na karton w jednej z trzech kolumn: miasto, las, wieś.

2. Zabawa słownikowa Znajdź słowo.

Dziecko wy­powiada słowo o znaczeniu przeciwnym do podanego (np. wesoły – smutny, mokry – suchy, wysoki – niski).

3. Zabawy konstrukcyjne.

Dziecko lepi małe kulki z plasteliny i wykorzystuje je do łączenia wykałaczek. Buduje dowolne konstrukcje i opowiada o nich.

4. Zabawa Wakacyjna wyprawa.

Dziecko recytuje tekst B. Formy.

Jesteś ty, jestem ja – wskazują na kolegę, następnie na siebie,

w świat idziemy raz i dwa. zataczają rękami duże koło,

Tup, tup, tup, tralala, trzy razy tupią, trzy razy klaszczą,

niech ta podróż wiecznie trwa. wykonują obrót wokół siebie.

5. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 79.

Lato i letnie zabawy 05.06.20 r.

1. Zabawa Wakacyjne zamówienia.

Rodzic kładzie na środku dywanu kilka zabawek, zwraca uwagę na ich kolory i kształty, siada obok zabawek. Dziecko składa zamówienie na konkretną zabawkę. Musi podać jak naj­więcej cech charakteryzujących daną zabawkę, aby otrzymać tę, o którą prosi, np. Zamawiam na wakacje czerwony samochód z czarnymi oponami. Po pewnym czasie następuje zmiana ról.

2. Zagadki dotykowe.

Rodzic pokazuje dziecku worek z ubraniami, które nosi się zimą i latem, w tym kostium ką­pielowy, a także okulary przeciwsłoneczne. Dziecko wkłada rękę do worka, opisuje, czego dotknęło. Na potwierdzenie podania prawidłowego roz­wiązania dziecko wyjmuje ubranie z worka.

3. Rozmowa na temat wakacyjnych zabaw.

Rodzic pyta dziecko, jak chciałoby spędzić wakacje, w co chciałoby się bawić latem. Dziecko wypowiada się swobodnie.

4. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 80.