Nawigacja

 


1. SEGREGUJEMY ŚMIECI  20.04.2020 r.

 

1. „Wiosenna pobudka”opowieść ruchowa.
Dzieci kucają, lekko pochylają głowy i zamykają oczy. Dorosły zaczyna opowiadanie:

Jesteście pączkami wiosennych kwiatków, które są uśpione porannym chłodem. Ale gdy poranne słońce dotyka swoimi promykami każdego kwiatu, wtedy budzą się, prostują i rosną – dzieci wstają, ręce mają opuszczone.

Promienie słońca są coraz cieplejsze i weselsze, zapraszają kwiaty do zabawy – dzieci unoszą powoli ręce w górę i odchylają je lekko do tyłu.

 – Kwiatki rozchylają płatki do słońca – dzieci powoli obracają się w kole.

 – Zmęczone zabawą, z nadejściem nocy, zamykają płatki i idą spać  - dzieci opuszczają ręce,kucają i zamykają oczy.

 

2. Słuchanie opowiadania pt. „Smok Segregiusz”.
Ilustracja do  opowiadania znajduje się w książce „Olek i Ada wśród przyjaciół” s. 62 – 63.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_ks_34/mobile/index.html#p=65

 

Smok Segregiusz był niezwykle sympatycznym bajkowym smokiem. Uwielbiał bawić się tym, co inni uważali za śmieci. Kartonowe pudełka zamieniał w domki dla lalek albo w  rycerskie zamki. Plastikowe butelki oklejał błyszcząca folią i wykorzystywał jako więże albo robił z nich rakiety. Kolorowe zakrętki z radością ustawiał jako pionki w grach planszowych, które sam wymyślał. Z puszek robił grzechotki, ze starych rękawiczek – maskotki… Nigdy się nie nudził. Zazwyczaj chodził uśmiechnięty,  a gdy wpadał na  jakiś kolejny pomysł  - podskakiwał z radości. Jednego Segregiusz nie mógł zrozumieć. Gdy widział powyrzucane byle gdzie papierowe torebki, puszki, czy reklamówki, w jego oczach pojawiał się smutek.

Czemu ludzie wyrzucajątakie wspaniałe zabawki? – rozmyślał. – Jeśli już nie chcą się nimi bawić, to przecież są pojemniki na papier, metal, czy szkło. Na pewno ktoś wie, jak takie skarby wykorzystać…O, znów ktoś pomylił trawnik ze śmietnikiem i park już nie jest taki ładny jak był. Czy naprawdę tak trudno trafić papierkiem do kosza?

Czy myślisz o tym samym co ja? – spytała senna wróżka Gwiazduszka, która pojawiła się nie wiadomo skąd i przysiadła obok smoka, na parkowej ławeczce.

Segregiusz spojrzał na porozrzucane wszędzie śmieci  i westchnął ciężko.

Wymyśl jakąś zabawę, która nauczy wrzucania papierków do kosza – zaproponowała Gwiazduszka - a ja postaram się, aby ten pomysł przyśnił się jakiemuś dziecku.

Spróbujmy – zgodził się smok.

Tato, tato! – zawołał Olek, gdy tylko otworzył oczy. – Śniło mi się, że wygrałem wielki turniej.

Rycerski? – zainteresował się tato.

Jasne, że rycerski – kiwnął głową Olek. – Miałem na sobie srebrną zbroję, hełm z pióropuszem i walczyłem... ze śmieciami.

Z czym? – oczy taty zrobiły się okrągłe ze zdumienia.

Te śmieci chciały zasypać cały świat, a ja im na to nie pozwoliłem – oświadczył dumnie rycerz z przedszkolnej grupy Tygrysków.

Jestem z ciebie dumny – oświadczył tato i  uścisnął Olkowi prawicę.

Ten bałagan na trawnikach to rzeczywiście problem – rozmyślał, jadąc do pracy. Akuratprojektował nową szkołę, a jego kolega – architekt krajobrazu – głowił się nad tym, jak urządzić plac zabaw dla przedszkolaków i park pełen atrakcji sportowych dla starszych dzieci.

Tylko pamiętaj o koszach na śmieci – przypomniał mu tato, kiedy tylko wszedł do biura.

Pan Zbyszek kiwnął głową i po paru godzinach przyniósł gotowe szkice. Kosze w kształcie smoków, rakiet, wież fantastycznie pasowały do sportowych boisk i huśtawek.

Niech dorosłych uczą dzieci, gdzie wyrzucać trzeba śmieci – podsumował jego pracę tato.


3. Rozmowa na podstawie opowiadania i ilustracji do opowiadania:
– Co lubił robić smok Segregiusz?
– Jaki sen miał Olek?
– Dlaczego należy wyrzucać śmieci do kosza?
– W jaki sposób możemy chronić przyrodę?
– Co smuciło smoka?


4. Propozycje zabaw smoka Segregiusza:
Segregowanie zakrętek według kolorów.
Plastikowe zakrętki w różnych kolorach. Zadaniem dzieci jest posegregowanie zakrętek według kolorów. Dorosły uświadamia dzieciom, że zakrętki można wyrzucić albo, tak jak smok Segregiusz, zrobić z nich coś nowego, np. ładny obrazek lub jakąś zabawkę.

Zabawa Zdobywamy zakrętki.
Dwie kostki: z kolorami i tradycyjna, z oczkami, kolorowe zakrętki.  Dorosły i dziecko rzucają kolejno dwiema kostkami jednocześnie: kolorową i tradycyjną.  Liczą oczka na kostkach i mówią jaki kolor wylosowały. Zabierają tyle zakrętek, ile oczek było na kostce, w takim kolorze, jaki wylosowały. Zabawę powtarzamy kilka razy; dzieci mają okazję do ćwiczeń w przeliczaniu.

Kolorowe obrazki z zakrętek.
Z zakrętek dzieci układają obrazki według własnych pomysłów. Pokazują dorosłemu, nazywają swoje wytwory, a następnie przyklejają klejem do kartki. Na koniec dorysowują lub dolepiają z plasteliny brakujące elementy. Może to być na przykład gąsienica na liściu, kwiatek, samochód, ślimak.


5. Zabawa dydaktyczna „Segregowanie śmieci”.
Krótki wierszyk do nauki na pamięć:
Kosz się zawsze bardzo smuci, gdy ktoś papier obok rzuci.

Pamiętają wszystkie dzieci, by do kosza wrzucać śmieci!
 

„OLKA RADY NA ODPADY”

  

  

 

Utrwalenie wiadomości:
– Do żółtego pojemnika na śmieci wrzucamy plastik.
– Do niebieskiego pojemnika  wrzucamy papier.
– Do zielonego pojemnika  wrzucamy szkło.
– Do brązowego pojemnika wrzucamy odpady biodegradowalne. Są to np.: liście, chwasty, słoma, odpady z drewna, obierki po warzywach i owocach, skorupki jajek.


6. Zadanie na karcie pracy do wydruku.
Karta pracy.pdf

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Nr 10 ''Pod Topolą'' im. Janusza Korczaka w Piekarach Śląskich
    ul. M. Skłodowskiej-Curie 61, 41-949 Piekary Śląskie
  • 327678169

Galeria zdjęć