1. WIELKANOCNE MALOWANIE 06.04.20 r.

Drodzy Rodzice!

Zamieszczone poniżej zadania wykonujemy z dziećmi stopniowo (w ciągu całego dnia).

Serdecznie dziękuję za zdjęcia wykonanych przez dzieci prac :)

ZADANIE 1.

Pomoce: obrazki przedstawiające zwyczaje wielkanocne.

Rodzic układa na stole obrazki. Dziecko wypowiada się na ich temat.

Zwyczaje wielkanocne.pdf

*****************************************************************************************************************************************************

ZADANIE 2.

Wykonanie zadań w Kartach pracy.

Karta pracy nr 50

Karta pracy nr 60

Dzieci:
– opowiadają, co dzieje się na obrazku,

Dzieci:
– czytają z rodzicem tekst pod obrazkiem, uzupełniając go nazwami obrazków,

– rysują szlaczek po śladzie.

–  czytają tekst umieszczony pod obrazkiem.

Karty Pracy B (5-latki).pdf

Karty Pracy B+ (6-latki).pdf

Rozmowa na temat przeczytanego tekstu.

Rodzic zadaje dziecku pytania:

Czym Olek malował jajka? Jakiego koloru farby miał Olek?

Wyjaśnia, że kolory można podzie­lić na dwie grupy: ciepłe i zimne. Kolory ciepłe to takie, które kierują nasze myśli ku słońcu i ciepłu. Kolory zimne zaś przypominają nam wodę, chłód i niebo.

Rodzic pyta:

O których kolorach używanych przez Olka możemy powiedzieć, że są ciepłe, a o których, że są zimne? Co mógł zrobić Olek, aby jego jajka były pomalowane na więcej niż cztery kolory?

ZADANIE 3.

Jak powstają kolory? – poszukiwanie kolorów, z których powstanie kolor zielony.

Pomoce: podstawka do mieszania barw, pędzel, farby w kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim (najlepiej, aby były to farby w tubkach, bo łatwo je mieszać ze sobą).

Rodzic prosi dziecko o zastanowienie się, z jakich kolorów może powstać kolor zielony. Dziecko miesza ze sobą farby, a następnie informuje rodzica, z jakich kolorów udało mu się go uzyskać.

Uzyskiwanie koloru zielonego.pdf

Graficzne przedstawienie sposobu uzyskiwania koloru zielonego.

Pomoce: kartka formatu A4, kredki.

Dziecko rysuje na kartce, po lewej stronie, zieloną plamę, strzałkę, a po prawej stronie strzałki dwie plamy w kolorach żółtym i niebieskim. Wspólnie formułują zdanie: Kolor zielony powstaje ze zmieszania kolorów żółtego i niebieskiego.

ZADANIE 4.

Samodzielne doświadczenia. Mieszanie barw.

Pomoce: kartka formatu A3, podstawka do mieszania barw, pędzel, farby w kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim (najlepiej, aby były to farby w tubkach, bo łatwo je mieszać ze sobą), kredki.

Dziecko miesza farby na kartce. Jeśli uda mu się uzyskać inny kolor, informuje o tym rodzica i wspólnie zapisują przepis na kartce. Dziecko określa, czy jest to barwa ciepła, czy barwa zimna.

Podsumowanie doświadczenia.

Dziecko wspólnie z rodzicem odczytuje wszystkie zapisane przepisy.

Zachęcam do wysyłania zdjęć wykonanych prac :) (iwonasoremba@interia.pl)

ZADANIE 5.

Pan Języczek maluje jajka – ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

Rodzic czyta dziecku historię o tym, jak Pan Języczek malował jajka. Wykonuje wszystkie ćwiczenia opisane w tekście. Dziecko powtarza je w ten sam sposób.

Pan Języczek powoli wkłada jajka do kubeczków z barwnikami (przesuwamy język po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wyciąga z kubeczków zafarbowane jajka i dmucha na nie, żeby szybciej się wysuszyły (wdychamy powietrze nosem, wydychamy buzią). Potem rysuje na jajach wzorki – kropki (dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu) i kółka (oblizujemy wargi ruchem okrężnym). Tak przygotowane pisanki wkłada do koszyczka.

ZADANIE 6.

Zapoznanie z obrazem graficznym głoski f, litery F, f (6-latki).

Zapoznanie z obrazem graficznym gloski f.pdf

ZADANIE 7.

Wykonanie zadań w Kartach pracy.

Karta pracy nr 51

Karta pracy nr 61-62

– łączą liniami rysunki, których nazwy rozpoczy­nają się tak samo,
– kolorują trzy wybrane rysunki,

– czytają z rodzicem wyraz farby i układają obok taki sam wyraz z liter odszukanych wśród naklejek.

– dzielą nazwy zdjęć na głoski,
– liczą głoski,

– czytają tekst, odpowiadają na pytania związa­ne z tekstem,
– wpisują do okienek odpowiednie liczby,
– kreślą kształty liter pisanych f, F w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegów/koleżanek,
– piszą litery f, F po śladzie, a następnie samo­dzielnie.

Karty Pracy B (5-latki).pdf

Karty Pracy B+ (6-latki).pdf